Çanakkale Zaferi’in 105. Yıldönümü

Bugün 18 Mart 2020,  vatanımızın kalbinin attığı, Türk savaş tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi’nin 105. Yıldönümünü. Mukaddes vatanımız için canlarını çekinmeden feda eden aziz şehitlerimizin bu kutlu gününü idrak eder, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit ve gazilerimize saygı ve minnetlerimizi sunarız.

Kuruluş tarihinden itibaren Türk Yaşlılar Dayanışma Merkezi ve Özgürlük Enstitüsü olarak planlarımız doğrultusunda tüm şartları oluşturarak her daim çalışmalarımıza ara vermeden devam ettik ve edeceğiz. Fakat son zamanlarda malumunuz üzere tüm dünyayı etkileyen Corona Virüsü sebebiyle faaliyetlerimize ara vermek durumunda kaldık. Bu aşamada şunu bilmenizi isteriz ki aklımız da kalbimiz de hep sizinle.

Tazelenme Üniversitesi Mart Ayı itibariyle “Tarih: Geçmişten Bugüne” konu başlığımıza özveriyle hazırlandık.

4 Mart Çarşamba günü ise Tarihçi, Araştırmacı/Yazar Armand Sağ ise Kanuni Sultan Süleyman ile Hollanda’nın Mektuplaşması konusunu işledi. Bu güzel tarihi olay iki ülke arasındaki bağların çok eskiye dayandığını öğrenmemize ve tarihi bilgilerin toplumların kaynaşmasında ne kadar önemli bir rol üstlendiğini fark etmemizde etkili oldu.

 11 Mart Çarşamba günü ise yine Armand Sağ’ın güzel sunumuyla” Cumhuriyet Dönemi ve Günümüze Etkileri” başlığı altında güzel ve verimli bir dersi daha işlemiş olduk.

Her yıl geleneksel olarak yaptığımız ve yapmaya devam edeceğimiz Çanakkale Zaferi, İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma ve Kutlama Programımızı bu yıl küresel boyutta risk teşkil eden virüsten korunma tedbirleri kapsamında iptal etmek durumunda kaldık. Tüm hazırlıkları tamamlamış ve heyecanla 22 Mart gününü bekliyorduk. Programı gerçekleştirememiş olsak dahi bu vesileyle en azından yazımızın başında da belirttiğimiz gibi üzerinde yaşadığımız toprakları bize vatan yapmak için canlarını ortaya koyan aziz şehitlerimizi, İstiklal Marşı’nın Şairi Mehmet Akif Ersoy’u saygıyla yâd ediyoruz.

Biz yine sizler için çalışmalara devam ediyoruz ve programlarımıza kaldığımız yerden devam edeceğimizi bilmenizi istiyoruz. Sizin sağlığınız bizim için ilk sırada yer alıyor. O yüzden sizden hijyen ve toplu ortamlara girmemeniz konusunda hassas olmanızı rica ediyoruz. Son olarak sözümüzü bu ay tarih dersinde de yer verdiğimiz Kanuni Sultan Süleyman’ın şu ifadeleri ile bitirelim:

“Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi
Olmaya devlet, cihanda bir nefes sıhhat gibi.”

Görüşmek dileğiyle, sağlık ve sıhhatler dileriz.

Geef een reactie

Vul je gegevens in of klik op een icoon om in te loggen.

WordPress.com logo

Je reageert onder je WordPress.com account. Log uit /  Bijwerken )

Facebook foto

Je reageert onder je Facebook account. Log uit /  Bijwerken )

Verbinden met %s